Co to jest astygmatyzm ???

astigmatism                CO TO JEST ASTYGMATYZM?

 

Jeśli czujesz, że przedmioty, na które patrzysz z bliska i z daleka są niewyraźne, możliwe że masz astygmatyzm.

Astygmatyzm do bardzo powszechna wada wzroku. Ale co ona dokładnie oznacza?

Astygmatyzm to wada rogówki bądź soczewki ocznej, które uległy rozciągnieciu i zniekształciły się. Rogówka u osoby z astygmatyzmem nie przypomina kuli, lecz piłkę do rugby – jest bardziej wydłużona. Z tego powodłu światło docierające do oka ulega rozproszeniu i załamaniu w dwóch punktach – to sprawia, że obrazy wydają się być zamazane.

Nikt tak dokładnie nie zna przyczyny powstawania astygmatyzmu, ale wiemy, że może on być dziedzieczny – jeśli Twoi rodzice i krewni borykają się z astygmatyzmem, Ty też możesz go mieć.

Czy astygmatyzm zawsze jest dziedziczny?

Otoż nie. Czasem może spowodowac go uraz oka. Jego przyczyną może być też stożek rogówki – schorzenie, które sprawia, że rogówka przybiera kształt stożka. Wywołuje to znacznie silniejszy astygmatyzm, który może wymagać korekcji za pomocą specjalnych soczewek kontaktowych lub interwencji chirurgicznej.

Bez względu na to, czy cierpisz na łagodną czy na cięższą postać astygmatyzmu, dla uzyskania odpowiedniej ostrości wzroku będziesz potrzebował soczewek cylindrycznych.

Jak rozpoznać, że masz astygmatyzm?

Masz problemy z widzeniem z bliska lub na większą odległość? Obraz, na który patrzysz ma niewyraźny kontur? Cierpisz na bóle głowy? Koniecznie odwiedź swojego optometrystę. Zamazane widzenie niekoniecznie znacza astygmatyzm, może ono być związane także z innymi schorzeniami.

Jak korygować astygmatyzm?

  • soczewki okularowe cylindryczne
  • soczewki kontaktowe cylindryczne

Możesz wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Nie czekaj. Zrób badanie i ciesz się dobrym wzrokiem.