Soczewki kontaktowe. Czym są? Dlaczego warto je nosić?

Zapewne każdy z nas ( precyzując każdy z nas kto nosi okulary) miał w  życiu taką sytuację gdzie okulary przeszkadzały mu na nosie. Miał je ochotę porzucić. Takie sytuacje to np. uprawianie sportu, praca w warunkach gdzie noszenie okularów jest nie wskazane (np. praca na budowie) oraz wszelkiego rodzaju rozrywka.

Czym można zastąpić okulary??? odpowiedź jest prosta: soczewkami kontaktowymi.

Co to jest takiego soczewka kontaktowa??

                                                         soczewka kontaktowa

jest to okrągła, cienka,   przeźroczysta soczewka nakładana na rogówkę (dokładnie unosi się na filmie łzowym) w celu skorygowania wady wzroku.

Zasada działania soczewek jest taka sama co okularów. Załamują odpowiednio światło i kierują je na siatkówkę aby umożliwić Ci poprawę ostrości widzenia.

Soczewki kontaktowe mają długą a zarazem wspaniałą historię. Za ich prototyp odpowiedzialny jest sam Leonardo da Vinci. Jednym z jego licznych projektów był projekt soczewki korekcyjnej (1508r) mającej kontakt z rogówką.

W 1632 roku inny wybitny uczony- Kartezjusz, opracował w teorii soczewki korygujące pokrywające rogówkę.

Rok 1801 angielski fizyk i lekarz Thomas Young skonstruował działający model soczewek kontaktowych. Wygląd miały nietypowy składały się bowiem z rurki szklanej wypełnionej wodą przykładanej bezpośrednie do oka.

W 1820 roku brytyjski astronom, fizyk i chemik John Herschel opracował technikę szlifowania szklanych soczewek, by nadać im idealny kształt, odwzorowujący powierzchnię gałki ocznej. Siedem lat później wynalazł soczewki kontaktowe składające się ze szklanych ampułek wypełnionych żelatyną.

Za prawdziwego ojca soczewek kontaktowych uważany jest niemiecki specjalista od szkła, Friedrich Anton Muller. Na zlecenie lekarza wykonał on w 1887 roku soczewkę korekcyjną, którą zaaplikowano choremu z zaćmą i bez powieki, jako ochronę przed wysuszeniem i utratą oka.

Rok 1947 uznawany jest za narodziny nowoczesnej soczewki kontaktowej. Opracowano wówczas soczewkę, która wreszcie nie zakrywała całej gałki ocznej, a jedynie rogówkę. Uczynił to Amerykanin Kevin Tuohy. Tak powstały twarde soczewki kontaktowe, mające wiele zalet w porównaniu ze szklanymi, ale też wiele wad, jak sztywność czy brak przepuszczalności tlenu.

W roku 1981 zostały wprowadzone miękkie soczewki kontaktowe i pierwotnie mogły być noszone przez 30 dni bez zdejmowania, oszczędzając tym samym ich użytkownikom kłopotów związanych z codzienną pielęgnacją i dezynfekcją.

Soczewki hydrożelowe królowały na rynku przez blisko 30 lat, aż do 1999 roku. W miarę upływu czasu udoskonalając materiał stworzono materiał silikonowo-hydrożelowy III generacji. Posiada on przepuszczalność tlenu podobną do pierwszej generacji (powyżej 80 Dk/t) a jednocześnie moduł sprężystości jest do hydrożeli dając wysoki komfort noszenia.

Nie wszystkie soczewki kontaktowe są  takie same. Istnieje wiele rodzajów soczewek zaprojektowanych z myślą o różnych potrzebach np. kolorowe soczewki kontaktowe. Zmieniają lub pogłębiają Twój naturalny kolor oczu.

oko cooper2

Soczewki mogą się różnić pod względem trybu wymiany, czyli tego, jak często należy je wymieniać np. codziennie, co dwa tygodnie, co miesiąc. Dostosowane są również dla różnych potrzeb. Istnieją soczewki dla astygmatyków  tak zwane soczewki toryczne, ze środkiem ciężkości przeniesionym na dolną część soczewki.  Służą do korekcji astygmatyzmu.

Soczewki sferyczne natomiast  mają taką samą moc na całej powierzchni i służą do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności.

Przedstawię ci teraz największe zalety soczewek kontaktowych i sam zdecydujesz czy chcesz je nosić.

 • Nosząc soczewki będziesz widział wyraźnie, lepiej niż w okularach
 • Nie będziesz mieć problemów z odblaskami i zniekształceniami, jak w okularach
 • Soczewki kontaktowe nie zachlapią się podczas deszczu
 • Soczewki nie zaparują, kiedy wejdziesz do cieplejszego pomieszczenia
 • Soczewki zapewnią Ci swobodę ruchu- będziesz mógł uprawiać sport bez żadnych okularów
 • Dzięki nim bez trudu będziesz mógł założyć kask lub gogle podczas uprawianiu sportów
 • Nie będziesz musiał się martwić, że je zgubisz lub potłuczesz

sport cooper soczewki

 • Soczewki nie zsuwają się z nosa, są lżejsze od okularów
 • Nie obcierają nosa ani uszu
 • Zapewnią Ci naturalny wygląd, ponieważ w przeciwieństwie do okularów nie przysłonią Twojej twarzy
 • Możesz nosić najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne
 • Możesz wyeksponować makijaż Twoich oczu

Jedyną metodą na docenienie zalet soczewek kontaktowych, jest ich wypróbowanie. Żeby to zrobić zapisz się do specjalisty ( optometrysty bądź okulisty). Nie kupuj soczewek na „własną rękę”. Koniecznie odwiedź swojego optyka! 

 

Pamiętaj! nosząc soczewki możesz odmienić swoje życie.